Question #73641

The distance between an object and a screen is 98cm. A convex lens placed between object and screen so as it get an image on the screen magnified 12 times. Calculate the focal length and power of lens.

Expert's answer

Answer on Question #73641 Physics / Optics

The distance between an object and a screen is 98 cm98~\mathrm{cm}. A convex lens placed between object and screen so as it get an image on the screen magnified 12 times. Calculate the focal length and power of lens.

Solution:

For a thin lens the focal length ff is given by equation


1f=1u+1v\frac {1}{f} = \frac {1}{u} + \frac {1}{v}


where uu is the distance from the object to the lens, vv is the distance from the lens to the image (screen).

In our case


{u+v=0.98 mvu=12\left\{ \begin{array}{l} u + v = 0.98~\mathrm{m} \\ \frac {v}{u} = 12 \end{array} \right.


We get


u=0.075 m,v=0.905 mu = 0.075~\mathrm{m}, \quad v = 0.905~\mathrm{m}


Thus


1f=10.075+10.905\frac {1}{f} = \frac {1}{0.075} + \frac {1}{0.905}f=0.07 mf = 0.07~\mathrm{m}


The power of lens


P=1f=10.07=14.4 m1P = \frac {1}{f} = \frac {1}{0.07} = 14.4~\mathrm{m}^{-1}


Answers:


f=0.07 mf = 0.07~\mathrm{m}P=14.4 m1P = 14.4~\mathrm{m}^{-1}


Answer provided by https://www.AssignmentExpert.com

Need a fast expert's response?

Submit order

and get a quick answer at the best price

for any assignment or question with DETAILED EXPLANATIONS!

LATEST TUTORIALS
APPROVED BY CLIENTS