Question #71614

A converging lens of focal length 24 cm is placed next to a converging lens of length 50 cm. What is the effective focal length for this combination?

Expert's answer

Answer on Question #71614-Physics-Optics

A converging lens of focal length 24 cm is placed next to a converging lens of length 50 cm. What is the effective focal length for this combination?

Solution


1f=1f1+1f2{\frac {1}{f}} = {\frac {1}{f _ {1}}} + {\frac {1}{f _ {2}}}


The effective focal length for this combination is


f=f1f2f1+f2f = \frac {f _ {1} f _ {2}}{f _ {1} + f _ {2}}f=(50)(24)(50)+(24)=16.2 cm.f = \frac {(50)(24)}{(50) + (24)} = 16.2 \text{ cm}.


Answer: 16.2 cm.

Answer provided by https://www.AssignmentExpert.com

Need a fast expert's response?

Submit order

and get a quick answer at the best price

for any assignment or question with DETAILED EXPLANATIONS!

LATEST TUTORIALS
APPROVED BY CLIENTS