A darkened room has a tiny aperture in the roof through which sunlight enters when the sun is directly overhead. What is the size of the sun's image on the floor 12 ft below the aperture? the sun is 93 million miles away, and its diameter is 865,000 miles.
Distance between floor and aperture - d_1=12 ft
The size of the sun’s image - S_1
Distance between sun and aperture - d_2=93,000,000 miles
The size of the sun - S_2=865,000 miles
For this system:
S_1/d_1 =S_2/d_2 =>S_1=(S_2*d_1)/d_2 ≈0.112 ft
Answer: S_1≈0.112 ft
Need a fast expert's response?
Submit order
and get a quick answer at the best price
for any assignment or question with DETAILED EXPLANATIONS!
Learn more about our help with Assignments:
Optics