Question #71292

A glass plate 0.9cm thick has a refractive index of 1.5 how long does it take for a ray of light to pass through the plate?

Expert's answer

Answer on question # 71292, Physics / Optics

Question A glass plate 0.9cm thick has a refractive index of 1.5 how long does it take for a ray of light to pass through the plate?

Solution It takes:


t=dv=dc/n=0.91023/1.5108=0.451010st = \frac {d}{v} = \frac {d}{c / n} = \frac {0 . 9 \cdot 1 0 ^ {- 2}}{3 / 1 . 5 \cdot 1 0 ^ {8}} = 0. 4 5 \cdot 1 0 ^ {- 1 0} s


Answer provided by www.AssignmentExpert.com


Need a fast expert's response?

Submit order

and get a quick answer at the best price

for any assignment or question with DETAILED EXPLANATIONS!

LATEST TUTORIALS
APPROVED BY CLIENTS