Question #69312

you place a object 23cm in front of a diverging lens which has a focal length with magnitude of 13.4cm. determine how far the object should be placed to reduce image size by factor of 4.35

Expert's answer

Answer on Question #69312, Physics / Optics

you place a object 23cm in front of a diverging lens which has a focal length with magnitude of 13.4cm. determine how far the object should be placed to reduce image size by factor of 4 35

Find: d0d_0 - ?

Given:

f=13.4f = 13.4 cm

K=4.35K = 4.35

Solution:

If the distances from the object to the lens and from the lens to the image are d0d_0 and did_i respectively, for a lens of negligible thickness, in air, the distances are related by the thin lens formula:


1d01di=1f(1),\frac{1}{d_0} - \frac{1}{d_i} = -\frac{1}{f}(1),


where ff is focal length of a diverging lens

Magnification of lens:


M=did0(2)M = \frac{d_i}{d_0}(2)


According to the condition of the task: M=14.35=0.23(3)M = \frac{1}{4.35} = 0.23(3)

Of (2)di=Md0(4)(2) \Rightarrow d_i = M d_0(4)

(4) in (1): 1d01Md0=1f(5)\frac{1}{d_0} - \frac{1}{M d_0} = -\frac{1}{f}(5)

Of (5)M1Md0=1f(6)(5) \Rightarrow \frac{M - 1}{M d_0} = -\frac{1}{f}(6)

Of (6)d0=(M1)fM(7)(6) \Rightarrow d_0 = -\frac{(M - 1) f}{M}(7)

Of (7)d0=44.86(7) \Rightarrow d_0 = 44.86 cm

Answer:

44.86 cm

Answer provided by https://www.AssignmentExpert.com

Need a fast expert's response?

Submit order

and get a quick answer at the best price

for any assignment or question with DETAILED EXPLANATIONS!

LATEST TUTORIALS
APPROVED BY CLIENTS