A plano-convex lens of radius 1.0 m is placed on an optically flat glass plate and is illuminated by an extended monochromatic source. Assume that the point of contact is perfect. The diameters of the 10th and 5th dark rings in the reflected light are 4.50 × 10−3m and 3.36 × 10−3m. Next, the space between the lens and the glass plate is filled with a liquid. The diameter of the 5th ring changes to 3.0×10−3m. Calculate the refractive index of the liquid when the ring is (i) dark, and (ii) bright, if the wavelength of light is 589 nm.
Expert's answer
Answer on Question #65171, Physics / Optics
A plano-convex lens of radius 1.0m is placed on an optically flat glass plate and is illuminated by an extended monochromatic source. Assume that the point of contact is perfect. The diameters of the 10th and 5th dark rings in the reflected light are 4.50×10−3m and 3.36×10−3m. Next, the space between the lens and the glass plate is filled with a liquid. The diameter of the 5th ring changes to 3.0×10−3m. Calculate the refractive index of the liquid when the ring is (i) dark, and (ii) bright, if the wavelength of light is 589nm.
Find: ndark−?nbright−?
Given:
R=1.0mr5=1.5×10−3mλ=589×10−9m
Solution:
For dark ring: r5=nkRλ (1), where k=5
Of (1) ⇒n=r52kRλ (2)
Of (2) ⇒n=1.3089
For bright ring: r5=2n(2k−1)Rλ (3), where k=5
Of (3) ⇒n=2r52(2k−1)Rλ (4)
Of (4) ⇒n=1.1780
Answer:
(i) 1.3089
(ii) 1.1780
Answer provided by https://www.AssignmentExpert.com
Finding a professional expert in "partial differential equations" in the advanced level is difficult.
You can find this expert in "Assignmentexpert.com" with confidence.
Exceptional experts! I appreciate your help. God bless you!