Question #64048

The focal length of a convex lens is 10cm, find the position of image when the object is placed at a distance of 30cm from a convex lens.

Expert's answer

Answer on Question #64048, Physics / Optics

The focal length of a convex lens is 10cm10\mathrm{cm}, find the position of image when the object is placed at a distance of 30cm30\mathrm{cm} from a convex lens.

Find: di?d_i - ?

Given:

f=10cmf = 10\mathrm{cm}

d0=30cmd_0 = 30\mathrm{cm}

Solution:

If the distances from the object to the lens and from the lens to the image are d0d_0 and did_i respectively, for a lens of negligible thickness, in air, the distances are related by the thin lens formula:


1d0+1di=1f(1),\frac {1}{d _ {0}} + \frac {1}{d _ {i}} = \frac {1}{f} (1),


where ff is focal length of a convex lens

Of (1) di=fd0d0f\Rightarrow d_{i} = \frac{f d_{0}}{d_{0} - f} (2)

Of (2) di=15cm\Rightarrow d_{i} = 15\mathrm{cm}

Answer:

15 cm

Answer provided by https://www.AssignmentExpert.com

Need a fast expert's response?

Submit order

and get a quick answer at the best price

for any assignment or question with DETAILED EXPLANATIONS!

LATEST TUTORIALS
APPROVED BY CLIENTS