Question #63449

A cylindrical vessel, whose diameter and height both are equal to 30 cm, is placed on a horizontal surface and a small
particle P is placed in it at a distance of 5.0 cm from the centre. An eye is placed at a position such that the edge of the
bottom is just visible. The particle P is in the plane of drawing. Up to what minimum height should water be
poured in the vessel to make the particle P visible?

Expert's answer

Answer on Question #63449, Physics / Optics

A cylindrical vessel, whose diameter and height both are equal to 30 cm30~\mathrm{cm}, is placed on a horizontal surface and a small particle P is placed in it at a distance of 5.0 cm5.0~\mathrm{cm} from the centre. An eye is placed at a position such that the edge of the bottom is just visible. The particle P is in the plane of drawing. Up to what minimum height should water be poured in the vessel to make the particle P visible?

Solution:


The refractive index of water is n=4/3n = 4/3.


x=30hx = 30 - hPA=20x=20(30h)=h10PA = 20 - x = 20 - (30 - h) = h - 10


By using Snell's law, we get


sinr=nsini\sin r = n \sin isini=h10h2+(h10)2\sin i = \frac{h - 10}{\sqrt{h^2 + (h - 10)^2}}


So,


sin45=43h10h2+(h10)2\sin 45{}^\circ = \frac{4}{3} \frac{h - 10}{\sqrt{h^2 + (h - 10)^2}}92(h2+(h10)2)=16(h10)2\frac{9}{2} (h^2 + (h - 10)^2) = 16 (h - 10)^29h2=23(h10)29 h^2 = 23 (h - 10)^2h=2310233=26.7 cmh = \frac{\sqrt{23} \cdot 10}{\sqrt{23} - 3} = 26.7~\mathrm{cm}

Answer: 26.7 cm

https://www.AssignmentExpert.com

Need a fast expert's response?

Submit order

and get a quick answer at the best price

for any assignment or question with DETAILED EXPLANATIONS!

LATEST TUTORIALS
APPROVED BY CLIENTS