Question #63181

How far from a converging lens of focal length 30 cm must an object be placed so the image will be virtual and 3.0 times as large as the object?

Expert's answer

Answer on question #63181, Physics / Optics

Question How far from a converging lens of focal length 30 cm must an object be placed so the image will be virtual and 3.0 times as large as the object?

Solution Formula for magnification is

M=ffd0M=\frac{f}{f-d_{0}}

So we want magnification to be M=3M=3. Hence

3=3030d03=\frac{30}{30-d_{0}}

903d0=3090-3d_{0}=30

d0=20d_{0}=20

So, the object must be placed 20 cm from lens.


Need a fast expert's response?

Submit order

and get a quick answer at the best price

for any assignment or question with DETAILED EXPLANATIONS!

LATEST TUTORIALS
APPROVED BY CLIENTS