Answer on Question #62131-Physics-Optics
A 2.5 cm high object is placed on the principal axis at a distance 12 cm from the pole. If the image is inverted real and 5 cm high find the focal length of the mirror and the location of the image?
Solution
u1+v1=f1.m=−2.55=−2.m=−2=−uv→v=2u.u1+2u1=f12u3=f1
The focal length of the mirror is
f=32u=32(−12)=−8 cm.v=2u=2(−12)=−24 cm.
The image is formed at a distance 24 cm from the pole.
https://www.AssignmentExpert.com