Answer on Question #62130-Physics-Optics
A concave mirror forms the real image of an object which is magnified four times. The object is moved 3cm away - the magnification of the image is 3 times. What is focal length?
Solution
m=−4=−uv.m′=−3=−u−3v′f1=v1+u1=v′1+u′14u1+u1=3u′1+u′14u1+u1=3(u−3)1+u−31u=−45 cmv=4(−45)=−180 cmf1=−451+−1801f=−36 cm.
Answer: −36 cm.
https://www.AssignmentExpert.com