Answer on Question #62129 - Physics - Optics
Question:
A 20 cm object is placed on the principal axis of a concave mirror at a distance 12 cm from the pole. If the image is inverted real and 5 cm high find the location of image and the focal length of the mirror?
Solution:

Let ∣AB∣=H, ∣A′B′∣=h, ∣AP∣=D, ∣A′P∣=d, focal length f=∣FP∣.
H=20 cm,h=5 cm,D=12 cm
Magnification for this spherical mirror M=Hh.
On the other hand M=Dd and we can write that Hh=Dd and therefore d=D×Hh.
So, d=12×205=3 cm.
The formula for spherical mirror looks like this: f1=D1+d1. So we can derive that f=D1+d11.
Thus, f=121+311=2.4 cm.
Answer:
The distance of image from the pole is 3 cm.
Focal length of the mirror is 2.4 cm.
http://www.AssignmentExpert.com