Question #62047

How long will it take a car to accelerate from 15.2 m/s to 23.5 m/s if the car has an average acceleration of 3.2 m/s

Expert's answer

Answer on Question #62047 - Physics - Optics

Question:

How long will it take a car to accelerate from 15.2 m/s to 23.5 m/s if the car has an average acceleration of 3.2 m/s² ?

Solution:

Let

- initial speed (m/s),

v1v_{1} — final speed (m/s),

aa — average acceleration (m/s2)(\mathrm{m} / \mathrm{s}^{2}),

tt — time (s).

To calculate the time, we divide the increment of speed by average acceleration: t=v1v0at = \frac{v_1 - v_0}{a}.

Substituting given data into the formula

we obtain t=23.515.23.2=2.59375s2.59st = \frac{23.5 - 15.2}{3.2} = 2.59375 \, \text{s} \approx 2.59 \, \text{s}

Answer:

approx. 2.59 s (exact value = 2.59375 s)

http://www.AssignmentExpert.com


Need a fast expert's response?

Submit order

and get a quick answer at the best price

for any assignment or question with DETAILED EXPLANATIONS!

LATEST TUTORIALS
APPROVED BY CLIENTS