Question #61693

A particle of mass M is released from rest on a rough inclined plane, which makes an
angle of 30° with the horizontal. It is observed that the particle moves a distance of 3 m
in 3 s. What is the particle’s acceleration? Draw a properly labelled free body diagram.
Calculate the coefficient of kinetic friction between the particle and the surface of the
inclined plane.

Expert's answer

Answer on Question 61693, Physics, Mechanics, Relativity

Question:

A particle of mass MM is released from rest on a rough inclined plane, which makes an angle of 3030{}^{\circ} with the horizontal. It is observed that the particle moves a distance of 3m3\,m in 3s3\,s. What is the particle’s acceleration? Draw a properly labelled free body diagram. Calculate the coefficient of kinetic friction between the particle and the surface of the inclined plane.

Solution:

a) We can find the particle’s acceleration from the kinematic equation:


d=v0t+12at2,d = v_0 t + \frac{1}{2} a t^2,


here, dd is the distance, v0v_0 is the initial velocity of the particle (because the particle is released from rest v0=0ms1v_0 = 0\,ms^{-1}), tt is the time during which the particle moved the distance dd and aa is the particle’s acceleration which we are searching for.

Then, from this formula we can find the particle’s acceleration:


d=12at2,d = \frac{1}{2} a t^2,a=2dt2=23m(3s)2=0.67ms2.a = \frac{2d}{t^2} = \frac{2 \cdot 3\,m}{(3\,s)^2} = 0.67\, \frac{m}{s^2}.


b) There are three forces that act on the particle: the force of gravity MgMg directed downward and can be resolved into two perpendicular components (F=MgsinθF_{\parallel} = M g \sin \theta and F=MgcosθF_{\perp} = M g \cos \theta), the force of reaction directed perpendicular to the surface of the inclined plane and the friction force FfrF_{fr} directed opposite to the motion of the particle. Let’s draw a free-body diagram and write all the forces that act on the particle:


Mg+N+Ffr=ma.M \vec {g} + \vec {N} + \overrightarrow {F _ {f r}} = m \vec {a}.


Then projected the forces on axis xx and yy we get:


MgsinθFfr=Ma,M g \sin \theta - F _ {f r} = M a,NMgcosθ=0.N - M g \cos \theta = 0.


Let's find the friction force that acts on the particle:


Ffr=μkN=μkMgcosθ.F _ {f r} = \mu_ {k} N = \mu_ {k} M g \cos \theta .


Substituting the friction force into the first equation we get:


MgsinθμkMgcosθ=Ma,M g \sin \theta - \mu_ {k} M g \cos \theta = M a,gsinθμkgcosθ=a.g \sin \theta - \mu_ {k} g \cos \theta = a.


From the last equation we can find the coefficient of kinetic friction between the particle and the surface of the inclined plane:


μk=gsinθagcosθ=9.8ms2sin300.67ms29.8ms2cos30=0.5.\mu_ {k} = \frac {g \sin \theta - a}{g \cos \theta} = \frac {9 . 8 \frac {m}{s ^ {2}} \cdot \sin 3 0 {}^ {\circ} - 0 . 6 7 \frac {m}{s ^ {2}}}{9 . 8 \frac {m}{s ^ {2}} \cdot \cos 3 0 {}^ {\circ}} = 0. 5.


Answer:

a) a=0.67ms2.a = 0.67\frac{m}{s^2}.

b) μk=0.5\mu_{k} = 0.5

https://www.AssignmentExpert.com

Need a fast expert's response?

Submit order

and get a quick answer at the best price

for any assignment or question with DETAILED EXPLANATIONS!

LATEST TUTORIALS
APPROVED BY CLIENTS