Question #60872

Light travels from crown glass (n=1.52) into air (n=1.00). The angle of refraction in air is 60°. What is the angle of incidence in glass?

Expert's answer

Answer on Question 60872, Physics, Optics

Question:

Light travels from crown glass (n1=1.52)(n_{1} = 1.52) into air (n2=1.0)(n_{2} = 1.0). The angle of refraction in air is 6060{}^{\circ}. What is the angle of incidence in glass?

Solution:

In this question we are dealing with the famous Snell’s Law. It states that the ratio of the sines of the angles of incidence and refraction is equivalent to the reciprocal of the ratio of the indices of refraction of the two media. Mathematically, it can be written as follows:


sinθ1sinθ2=n2n1,\frac{\sin \theta_{1}}{\sin \theta_{2}} = \frac{n_{2}}{n_{1}},


here, θ1\theta_{1} is the angle of incidence, θ2=60\theta_{2} = 60{}^{\circ} is the angle of refraction, n1=1.52n_{1} = 1.52 is the refractive index of crown glass, n2=1.0n_{2} = 1.0 is the refractive index of air.

Then, from the last formula we can find the angle of incidence in glass θ1\theta_{1}:


sinθ1=n2n1sinθ2,\sin \theta_{1} = \frac{n_{2}}{n_{1}} \sin \theta_{2},θ1=arcsin(n2n1sinθ2)=arcsin(1.01.52sin60)=34.7.\theta_{1} = \arcsin \left(\frac{n_{2}}{n_{1}} \sin \theta_{2}\right) = \arcsin \left(\frac{1.0}{1.52} \sin 60{}^{\circ}\right) = 34.7{}^{\circ}.

Answer:

θ1=34.7\theta_{1} = 34.7{}^{\circ}

https://www.AssignmentExpert.com

Need a fast expert's response?

Submit order

and get a quick answer at the best price

for any assignment or question with DETAILED EXPLANATIONS!

LATEST TUTORIALS
APPROVED BY CLIENTS