Answer on the question #60145, Physics / Optics
Question:
how do i determine the energy of a photon with a save length of 3.5×10−8 (negative 8) m?
When C=3.00×108m/s, H=6.63×10−34J/s
Solution:
The relation between energy and wavelength is the following:
E=hλc,
where h is the Planck's constant, c is the velocity of light and λ is the wavelength.
E=6.63⋅10−34(J⋅s)⋅3.5⋅10−8(m)3⋅108(m⋅s−1)=5.69⋅10−18J
Answer: 5.69⋅10−18J
http://www.AssignmentExpert.com/