Question #60009

The focal length of a converging lens is 20 cm. The image of the object placed 60 cm from the centre of this lens is real and __________________

Expert's answer

Answer on Question #60009-Physics-Optics

The focal length of a converging lens is 20 cm. The image of the object placed 60 cm from the centre of this lens is real and _______________.

Answer: inverted.


u=60 cm,f=20 cm.u = 60 \text{ cm}, f = 20 \text{ cm}.1v=1f1u=120160=130\frac{1}{v} = \frac{1}{f} - \frac{1}{u} = \frac{1}{20} - \frac{1}{60} = \frac{1}{30}v=30 cmv = 30 \text{ cm}


The image is real and is formed on the other side of the lens. The magnification is


m=3060=12.m = - \frac{30}{60} = - \frac{1}{2}.


The negative sign tells us that the image is inverted.

https://www.AssignmentExpert.com

Need a fast expert's response?

Submit order

and get a quick answer at the best price

for any assignment or question with DETAILED EXPLANATIONS!

LATEST TUTORIALS
APPROVED BY CLIENTS