Answer on Question #59194, Physics / Optics
If the focal length of a convex lens is 1m, what is the maximum thickness of the lens?
Find: dmax?
Given:
f=1m
Solution:
For not thin lenses fair value:
fnenvironment=(nlens−nenvironment)×(R11−R21+nlensR1R2(nlens−nenvironment)d)(1),
where nlens – absolute index of lens' refractive,
nenvironment – absolute index environment' refractive,
f – focal length,
R1,R2 – radii of curvature of the lenses surfaces
By task: R1>0,R2>0 (2)
Believe that lens is symmetric: R1=R2=R (3)
(2) and (3) in (1): fnenvironment=(nlens−nenvironment)×(nlensR2(nlens−nenvironment)d) (4)
Of (4) ⇒d=f(nlens−nenvironment)2nlensR2nenvironment (5)
We believe that a lens is glass and placed in the air.
nair=1,0 (6)
Tabular data: nglass=1,5−1,9 (7)
Of (5) and (7) ⇒dmax if nglass minimum
Of (5) ⇒ if nglass=1,5 than dmax
Of (5) ⇒dmax=f6R2
Answer:
The general formula: d=f(nlens−nenvironment)2nlensR2nenvironment
The simplified formula (nair=1,0): d=f(nlens−1)2nlensR2
Maximum thickness (nglass=1,5): dmax=f6R2
Numeric value of maximum thickness for this task (f=1m): {dmax}=6R2
https://www.AssignmentExpert.com