Question #59113

An object of size 10cm is kept at a distance of 10cm from a convex lens. If the focal length of the lens is 5cm, the size of the image is

Expert's answer

Answer on Question 59113, Physics, Optics

Question:

An object of size 10cm10\, \text{cm} is kept at a distance of 10cm10\, \text{cm} from a convex lens. If the focal length of the lens is 5cm5\, \text{cm}, the size of the image is ___?

Solution:

Let’s first find the distance from the convex lens to the image from the lens equation:


1do+1di=1f,\frac{1}{d_o} + \frac{1}{d_i} = \frac{1}{f},


here, dod_o is the distance from the object to the convex lens, did_i is the distance from the convex lens to the image and ff is the focal length.

So, we get:


110cm+1di=15cm,\frac{1}{10\, \text{cm}} + \frac{1}{d_i} = \frac{1}{5\, \text{cm}},1di=15cm110cm=110cm,\frac{1}{d_i} = \frac{1}{5\, \text{cm}} - \frac{1}{10\, \text{cm}} = \frac{1}{10}\, \text{cm},di=10cm.d_i = 10\, \text{cm}.


As we can see, the distance from the lens to the image is positive, so the image is real.

Then, we can calculate the magnification of the lens from the formula:


M=hih0=dido,M = \frac{h_i}{h_0} = \frac{-d_i}{d_o},


here, hih_i is the size of the image, h0h_0 is the size of the object, dod_o is the distance from the object to the convex lens, did_i is the distance from the convex lens to the image.

Thus, we get:


M=dido=10cm10cm=1.M = \frac{-d_i}{d_o} = \frac{-10\, \text{cm}}{10\, \text{cm}} = -1.


As we know, the magnification, we can find the size of the image:


hi=Mh0=(1)10 cm=10 cm.h _ {i} = M \cdot h _ {0} = (- 1) \cdot 10 \text{ cm} = - 10 \text{ cm}.


The sign minus indicates that the image is inverted. As we can see the image is the same size as the object.

Let's draw the ray tracing diagram:



The object is located at a distance of two focal point (2F)(2F) from the lens (here, 1 cell is equal to 1 centimeter). According to the theory, we obtain a real, inverted image, that is the same size as the object and located at a distance of two focal point on the other side of the convex lens.

Answer:


hi=10 cm.h _ {i} = - 10 \text{ cm}.


https://www.AssignmentExpert.com

Need a fast expert's response?

Submit order

and get a quick answer at the best price

for any assignment or question with DETAILED EXPLANATIONS!

LATEST TUTORIALS
APPROVED BY CLIENTS