Question #58618

Ordinary white passes through a diffraction grating having 10,000 slits per centimeter, i.e. a slit separation of d = 1.00 X 10-6 m, and casts a diffraction pattern on a screen. You measure the angular separation between the central white fringe and the blue stripe in the first (m = 1) rainbow as 23.6 degrees. From this information, calculate the wavelength of blue light.

Expert's answer

Answer on Question #58618, Physics / Optics

Ordinary white passes through a diffraction grating having 10,000 slits per centimeter, i.e. a slit separation of d=1.00×106d = 1.00 \times 10^{-6} m, and casts a diffraction pattern on a screen. You measure the angular separation between the central white fringe and the blue stripe in the first ( m=1m = 1 ) rainbow as 23.6 degrees. From this information, calculate the wavelength of blue light.

Solution:

The condition for maximum (bright spot) is


dsinθ=mλd \sin \theta = m \lambda


where m=1m = 1 is order of interference, d=1×106md = 1 \times 10^{-6} \, \text{m} .

Thus,


λ=dsinθm=1106sin23.61=4107m=400109m=400nm\lambda = \frac {d \sin \theta}{m} = \frac {1 \cdot 1 0 ^ {- 6} \cdot \sin 2 3 . 6 {}^ {\circ}}{1} = 4 \cdot 1 0 ^ {- 7} \mathrm {m} = 4 0 0 \cdot 1 0 ^ {- 9} \mathrm {m} = 4 0 0 \mathrm {n m}


Answer: 400109m=400nm400 \cdot 10^{-9} \, \text{m} = 400 \, \text{nm}

https://www.AssignmentExpert.com

Need a fast expert's response?

Submit order

and get a quick answer at the best price

for any assignment or question with DETAILED EXPLANATIONS!

LATEST TUTORIALS
APPROVED BY CLIENTS