Question #57428

A planoconvex lens is made of refractive index 1.5 . The radius of curvature of its spherical surface is 40cm . At what distance from the lens will a parallel beam of light will get focussed ? Draw a neat diagram to show the image formation from the lens . What will be the nature and power of a combination of two such lenses kept with their (a) - plane surfaces in contact. (b) - spherical surfaces in contact

Expert's answer

Answer on Question #57428, Physics / Optics

A planoconvex lens is made of refractive index 1.5. The radius of curvature of its spherical surface is 40cm40\mathrm{cm}. At what distance from the lens will a parallel beam of light will get focussed? Draw a neat diagram to show the image formation from the lens. What will be the nature and power of a combination of two such lenses kept with their (a) - plane surfaces in contact. (b) - spherical surfaces in contact

Solution:

Light rays passing through the lens parallel to the principal axis are focused to a single point. This is called the focal point. The distance from the centre of the lens to the focal point is called the focal length.



The power 1/f1/f is given by


1f=(n1)[1R11R2]\frac{1}{f} = (n - 1) \left[ \frac{1}{R_1} - \frac{1}{R_2} \right]


The radii of curvature here are measured according to the Cartesian sign convention. In our case,


R1=40 cm,R2=R_1 = 40 \mathrm{~cm}, \quad R_2 = \infty


Thus, the focal length is


f=R1n1=401.51=80 cmf = \frac{R_1}{n - 1} = \frac{40}{1.5 - 1} = 80 \mathrm{~cm}


A parallel beam of light will be focused at 80cm80\mathrm{cm} from the lens.



(a)

For a double convex lens the radius R1R_1 is positive since it is measured from the front surface and extends right to the center of curvature. The radius R2R_2 is negative since it extends left from the second surface.


1f=(n1)[1R11R2]=(1.51)[10.40+10.40]=2.5D\frac{1}{f} = (n - 1) \left[ \frac{1}{R_1} - \frac{1}{R_2} \right] = (1.5 - 1) \left[ \frac{1}{0.40} + \frac{1}{0.40} \right] = 2.5 \, \text{D}


1/f > 0 and this lens will be converging.

(b)

When spherical surfaces in contact the combined focal length ff of the lenses is given by


1f=1f1+1f2=10.8+10.8=2.5D\frac{1}{f} = \frac{1}{f_1} + \frac{1}{f_2} = \frac{1}{0.8} + \frac{1}{0.8} = 2.5 \, \text{D}


1/f > 0 and this lens will be converging.

http://www.AssignmentExpert.com/


Need a fast expert's response?

Submit order

and get a quick answer at the best price

for any assignment or question with DETAILED EXPLANATIONS!

LATEST TUTORIALS
APPROVED BY CLIENTS