Answer on the question #57295, Physics / Optics
Question:
What is the wavelength of a wave having a frequency of 5.76×1012s−1?
Answer:
The wavelength λ and frequency ν are related through the speed of light c:
λ=νc,λ=5.76⋅1012s−13⋅108ms−1=5.21⋅10−5m=52.1μm.
https://www.AssignmentExpert.com