Question #55607

A concave mirror has a radius of 20cm. An object is placed 30cm in front of the mirror. Determine where the image will appear
-4.5cm
-5.5cm
-6.5cm
-7.5cm

Expert's answer

Answer on question # 55607, Physics / Optics

Question A concave mirror has a radius of 20cm. An object is placed 30cm in front of the mirror. Determine where the image will appear

-4.5cm

-5.5cm

-6.5cm

-7.5cm

Solution Focus distance is f=R/2=10f = R/2 = -10 cm. Equation of mirror:


1f=1do+1di\frac{1}{f} = \frac{1}{d_o} + \frac{1}{d_i}


where dod_o and did_i is object and image distance respectively. From this we find


di=11/f1/do=11/101/307.5 cmd_i = \frac{1}{1/f - 1/d_o} = \frac{1}{-1/10 - 1/30} \approx -7.5 \text{ cm}


http://www.AssignmentExpert.com/


Need a fast expert's response?

Submit order

and get a quick answer at the best price

for any assignment or question with DETAILED EXPLANATIONS!

LATEST TUTORIALS
APPROVED BY CLIENTS