Answer on Question #55455, Physics / Optics
A particle moves towards a concave mirror of focal length 30 cm along its axis and with a constant speed of 4 cm/s. What is the speed of its image when the particle is at 90 cm from the mirror?
Solution:
The equation for image formation by rays near the optic axis (paraxial rays) of a mirror has the same form as the thin lens equation:
o1+i1=f1
where o= object distance, i= image distance, f= focal length.
Differentiation with respect to time
dtd(o1)+dtd(i1)=dtd(f1)
f=const
Thus,
−o21dtdo−i21dtdi=0dtdi=−o2i2dtdo
Here:
dtdo=4 cm/so=90 cm
From mirror equation
i1=301−901=902i=290=45 cm
Hence,
dtdi=−902452⋅4=−1 cm/sAnswer: So image is moving at 1 cm/s away from mirror
http://www.AssignmentExpert.com/