Question #55301

The angle of minimum deviation for a 75° prism of dense glass is found to be 45° when in air and 15° when immersed in certain liquid. The refractive index of the liquid is

Expert's answer

Answer on Question #55301, Physics / Optics

The angle of minimum deviation for a 7575{}^{\circ} prism of dense glass is found to be 4545{}^{\circ} when in air and 1515{}^{\circ} when immersed in certain liquid. The refractive index of the liquid is

Solution:

The minimum deviation DD in a prism occurs when the entering angle and the exiting angle are the same, a particularly symmetrical configuration. Applying Snell's Law at the interfaces you can derive the following relationship:


nn0=sinD1+A2sinA2\frac {n}{n _ {0}} = \frac {\sin \frac {D _ {1} + A}{2}}{\sin \frac {A}{2}}


where nn is the refractive index of glass, n0=1n_0 = 1 is the refractive index of air, D1D_1 is the angle of minimum deviation, and AA is the internal angle of the prism.

Thus,


n=sin45+752sin752=1.423n = \frac {\sin \frac {4 5 {}^ {\circ} + 7 5 {}^ {\circ}}{2}}{\sin \frac {7 5 {}^ {\circ}}{2}} = 1. 4 2 3


Equation for liquid is


nnL=sinD2+A2sinA2\frac {n}{n _ {L}} = \frac {\sin \frac {D _ {2} + A}{2}}{\sin \frac {A}{2}}


Thus,


nL=nsinA2sinD2+A2=1.423sin752sin75+152=1.225n _ {L} = n \frac {\sin \frac {A}{2}}{\sin \frac {D _ {2} + A}{2}} = 1. 4 2 3 \cdot \frac {\sin \frac {7 5 {}^ {\circ}}{2}}{\sin \frac {7 5 {}^ {\circ} + 1 5 {}^ {\circ}}{2}} = 1. 2 2 5


Answer: nL=1.225n_{L} = 1.225

http://www.AssignmentExpert.com/


Need a fast expert's response?

Submit order

and get a quick answer at the best price

for any assignment or question with DETAILED EXPLANATIONS!

LATEST TUTORIALS
APPROVED BY CLIENTS