Question #52753

If the sun is 150 million km away from the earth, how long does it take sunlight to reach the earth?

0.5 s
1500 s
45 s
500 s

Expert's answer

Answer on Question 52753, Physics, Optics

Question:

If the Sun is 150 million kilometers away from the Earth, how long does it take sunlight to reach the Earth?

a) 0.5s

b) 1500s

c) 45s

d) 500s

Solution:

In order to find time that needs sunlight to reach the Earth we divide the distance to the Sun by the speed of light and obtain:


t=dc=1.51011m3108ms=500s.t = \frac {d}{c} = \frac {1.5 \cdot 10^{11} m}{3 \cdot 10^{8} \frac {m}{s}} = 500s.


Answer:

d) 500s

http://www.AssignmentExpert.com/


Need a fast expert's response?

Submit order

and get a quick answer at the best price

for any assignment or question with DETAILED EXPLANATIONS!

LATEST TUTORIALS
APPROVED BY CLIENTS