Question #52738

The refractive index of diamond is given as 2.42. A ray of yellow light of wavelength 589 nm passes through a rectangular diamond block in 1.32×10−9 s. What is the thickness of the block?

10.5 cm
12.7 cm
16.4 cm
22.3 cm

Expert's answer

Answer on Question #52738-Physics-Optics

The refractive index of diamond is given as 2.42. A ray of yellow light of wavelength 589 nm passes through a rectangular diamond block in 1.32×1091.32 \times 10^{-9} s. What is the thickness of the block?

- 10.5 cm

- 12.7 cm

- 16.4 cm

- 22.3 cm

Solution

The speed of yellow light with wavelength λ=589\lambda = 589 nm in diamond is


v=cn=3.00108ms2.42=1.24108ms.v = \frac{c}{n} = \frac{3.00 \cdot 10^{8} \frac{m}{s}}{2.42} = 1.24 \cdot 10^{8} \frac{m}{s}.


The thickness of the block is


d=vt=1.24108ms1.32109s=16.4cm.d = vt = 1.24 \cdot 10^{8} \frac{m}{s} \cdot 1.32 \cdot 10^{-9} \, s = 16.4 \, \text{cm}.


Answer: 16.4 cm.

http://www.AssignmentExpert.com/


Need a fast expert's response?

Submit order

and get a quick answer at the best price

for any assignment or question with DETAILED EXPLANATIONS!

LATEST TUTORIALS
APPROVED BY CLIENTS