Question #52737

What is the refractive index of glass material for which the speed of light in it is
1.92×108 m/s?

2.41
1.56
0.54
1.35

Expert's answer

Answer on Question #52737-Physics-Optics

What is the refractive index of glass material for which the speed of light in it is 1.92×108 m/s?

2.41

1.56

0.54

1.35

Solution

The refractive index of glass material is


n=cv=3.00108ms1.92108ms=1.56.n = \frac {c}{v} = \frac {3.00 \cdot 10^{8} \frac {m}{s}}{1.92 \cdot 10^{8} \frac {m}{s}} = 1.56.


Answer: 1.56.

http://www.AssignmentExpert.com/


Need a fast expert's response?

Submit order

and get a quick answer at the best price

for any assignment or question with DETAILED EXPLANATIONS!

LATEST TUTORIALS
APPROVED BY CLIENTS