Question #52732

A certain concave mirror is found to form an image of the Sun at a distance of 8 m from the mirror. What is the radius of curvature of this mirror?

8 m
12 m
16 m
24 m

Expert's answer

Answer on Question#52732 - Physics - Optics

A certain concave mirror is found to form an image of the Sun at a distance of 8m8\mathrm{m} from the mirror. What is the radius of curvature of this mirror?

8m8\mathrm{m}

12m12\mathrm{m}

16m16\mathrm{m}

24m24\mathrm{m}

**Solution:**

Since the Sun is located at very large distance, its image is formed at the focal plane. Therefore, the focal length of the given mirror is


f=8mf = 8 \mathrm{m}


It is known that the radius of curvature of the concave mirror is twice the focal length:


R=2f=16mR = 2f = 16 \mathrm{m}


**Answer:** 16 m.


Need a fast expert's response?

Submit order

and get a quick answer at the best price

for any assignment or question with DETAILED EXPLANATIONS!

LATEST TUTORIALS
APPROVED BY CLIENTS