Question #52729

What is the the focal length of a convex mirror which produces an image 1/5 the size of an object located 17 cm from the mirror?
−2.4cm
3.2cm
−4.2cm
5.3cm

Expert's answer

Answer on Question#52729 - Physics - Optics

What is the focal length of a convex mirror which produces an image 1/5 the size of an object located 17 cm from the mirror?

-2.4cm

3.2cm

-4.2cm

5.3cm

Solution:

The magnification of the convex mirror is given by


M=faf,M = - \frac {f}{a - f},


where ff – is the focal length of the mirror, and aa – is the object distance. Since M=15M = \frac{1}{5} and a=17a = 17 cm, we obtain


f=Ma1M=1517 cm115=4.2 cmf = - \frac {M \cdot a}{1 - M} = - \frac {\frac {1}{5} 17 \mathrm{~cm}}{1 - \frac {1}{5}} = - 4.2 \mathrm{~cm}


Answer: -4.2 cm.

http://www.AssignmentExpert.com/


Need a fast expert's response?

Submit order

and get a quick answer at the best price

for any assignment or question with DETAILED EXPLANATIONS!

LATEST TUTORIALS
APPROVED BY CLIENTS