Answer on Question #52421, Physics, Optics
A ray of light travels from air to glass. The incident ray makes an angle of 45 degrees while the refracted ray makes an angle of 30 degrees with the normal to the interface. The speed of light in air is 3.0×108 m/s . What is the speed of light in glass?
Solution:

The index of refraction is of glass is
n=vc
where c speed of light in air.
The refraction law give
sin30∘sin45∘=1n=vcv=csin45∘sin30∘=3∗108∗sin45∘sin30∘=2.121∗108m/s
Answer: 2.121∗108m/s .
http://www.AssignmentExpert.com/