Answer on Question #52358-Physics-Optics
What is the maximum value of angle of prism if it is equal to minimum deviation (μ=23)
Solution
Angle of minimum deviation is δm=A.
Angle of the prism is A.
Refractive index of prism is μ=23.
The angle of deviation is related to refractive index as:
μ=sin2Asin2(A+δm)=sin2Asin2(A+A)=sin2A2sin2Acos2A=2cos2A.
Thus, the maximum value of angle of prism is
A=2cos−12μ=2cos−143=82.82∘.
Answer: 82.82°.
http://www.AssignmentExpert.com/