Question #52354

a double convex lens of focal length 20 cm is made of glass of refractive index 2/3.when placed completely in water(a M w) its focal length will be..
1) 80cm. 2) 15cm. 3) 17.7cm. 4) 22.5cm

Expert's answer

Answer on Question #52354, Physics, Optics

A double convex lens of focal length 20cm20\mathrm{cm} is made of glass of refractive index 3/23/2. When placed completely in water (aμw=4/3a\mu_w = 4/3) its focal length will be..

1) 80cm80\mathrm{cm}. 2) 15cm15\mathrm{cm}. 3) 17.7cm17.7\mathrm{cm}. 4) 22.5cm_w22.5\mathrm{cm\_w}

Solution:

The focal length of a lens can be calculated from the lensmaker's equation:


1f=(μ2μ1)μ1(1R11R2)\frac{1}{f} = \frac{(\mu_2 - \mu_1)}{\mu_1} \left(\frac{1}{R_1} - \frac{1}{R_2}\right)


In first case (lens in air)


1fa=(3/21)1(1R+1R)\frac{1}{f_a} = \frac{(3/2 - 1)}{1} \left(\frac{1}{R} + \frac{1}{R}\right)


In first case (lens in water)


1fw=(3/24/3)4/3(1R+1R)\frac{1}{f_w} = \frac{(3/2 - 4/3)}{4/3} \left(\frac{1}{R} + \frac{1}{R}\right)fwfa=(321)324343=4\frac{f_w}{f_a} = \frac{\left(\frac{3}{2} - 1\right)}{\frac{3}{2} - \frac{4}{3}} \cdot \frac{4}{3} = 4fw=4fa=420 cm=80 cmf_w = 4 \cdot f_a = 4 \cdot 20\ \mathrm{cm} = 80\ \mathrm{cm}


Answer: 1) 80cm80\mathrm{cm}

http://www.AssignmentExpert.com/


Need a fast expert's response?

Submit order

and get a quick answer at the best price

for any assignment or question with DETAILED EXPLANATIONS!

LATEST TUTORIALS
APPROVED BY CLIENTS