Answer on Question #52209- Physics-Optics
A vertical pencil of rays comes from bottom of a tank filled with a liquid. When the tank is accelerated with an acceleration of 7.5m/s2 , the ray is seen to be totally reflected by liquid surface. What is minimum possible refractive index of liquid?
Solution

This is the position of the liquid surface with respect to frame of the tank.
Since any liquid surface cannot sustain any tangential force with respect to container
macosθ=mgsinθ.tanθ=ga=107.5→tanθ=43→θ=37∘→θc<37∘(forT.I.R.)
Taking sine on both sides, we get from the above equation
sinθc<sin37∘→μdμr<sin37∘→μL1<53→μL>35.
Answer: slightly greater than 35 .
https://www.AssignmentExpert.com