Question #52004

An object and a plane mirror are shown. Mirror is moved with velocity V at angle Ø. The velocity of the image.
. *
. object(fixed)
. --------------------
. Mirror
(1)2V sinø
(2)2V
(3)2V cosø

Expert's answer

Answer on Question #52004-Physics-Optics

An object and a plane mirror are shown. Mirror is moved with velocity V at angle θ\theta . The velocity of the image.

(1)2V sin θ\theta

(2)2V

(3)2V cos θ\theta

Solution


The velocity of the image is independent from the parallel component of velocity of the mirror (parallel to the surface of the mirror). Thus, we can apply result for mirror moving to the object:


vo=2Vp a r a l l e l.v _ {o} = 2 V _ {\text {p a r a l l e l}}.


But in our case


Vparallel=Vsinθ.V _ {p a r a l l e l} = V \sin \theta .


So,


vo=2Vsinθ.v _ {o} = 2 \mathrm {V} \sin \theta .


Answer: (1)2V sin θ\theta

http://www.AssignmentExpert.com/


Need a fast expert's response?

Submit order

and get a quick answer at the best price

for any assignment or question with DETAILED EXPLANATIONS!

LATEST TUTORIALS
APPROVED BY CLIENTS