Question #51834

1)Two blocks of masses M=2.0kg and 2M,are connected to a spring of spring constant k= 200 N/m that has one fixed.The horizontal surface and the pulley are frictionless and the pulley has negligible mass.The blocks are released from rest with the spring relaxed.
a)What is the combined kinetic energy of the two blocks when the hanging block has fallen 0.10m?
b)What is the kinetic energy of the hanging block when it has fallen that 0,10m?

Expert's answer

Answer on Question #51834, Physics, Optics

1) Two blocks of masses M=2.0kgM = 2.0\mathrm{kg} and 2M2M , are connected to a spring of spring constant k=200k = 200 N/m that has one fixed. The horizontal surface and the pulley are frictionless and the pulley has negligible mass. The blocks are released from rest with the spring relaxed.

a) What is the combined kinetic energy of the two blocks when the hanging block has fallen 0.10m0.10\mathrm{m} ?

b) What is the kinetic energy of the hanging block when it has fallen that 0,10m0,10\mathrm{m} ?

Solution:


a)


E=Ek+EspringE = E _ {k} + E _ {s p r i n g}2Mgh=12MvM2+122Mv2M2+12kx22 M g h = \frac {1}{2} M v _ {M} ^ {2} + \frac {1}{2} 2 M v _ {2 M} ^ {2} + \frac {1}{2} k x ^ {2}


where


Ek=2Mgh12kx2=229.810.12002(0.1)2=2.92JE _ {k} = 2 M g h - \frac {1}{2} k x ^ {2} = 2 * 2 * 9. 8 1 * 0. 1 - \frac {2 0 0}{2} * (0. 1) ^ {2} = 2. 9 2 \mathrm {J}


b) Since M and 2M are connected


v=vM=v2Mv = v _ {M} = v _ {2 M}32Mv2=2.92\frac {3}{2} M v ^ {2} = 2. 9 2v=2.92232=0.991 m/sv = \sqrt{2.92 * \frac{2}{3 * 2}} = 0.99 \approx 1 \text{ m/s}


Then,


Ek2=23Ek=2.9223=1.95 JE_{k2} = \frac{2}{3} E_k = 2.92 * \frac{2}{3} = 1.95 \text{ J}


http://www.AssignmentExpert.com/


Need a fast expert's response?

Submit order

and get a quick answer at the best price

for any assignment or question with DETAILED EXPLANATIONS!

LATEST TUTORIALS
APPROVED BY CLIENTS