Answer on Question#51648 - Physics - Optics
A He-Ne laser emits a beam of diameter d=2×10−3m and wavelength λ=630nm. It is directed towards an aeroplane flying at a height of H=11km. Calculate the diameter of the light patch produced on the surface of the aeroplane.
Solution:
The angle of diffraction (first minimum) of the laser with such diameter of the outlet is given by
sinθ=1.22dλ
Therefore the diameter of the light patch on the surface of the plane is
D=H⋅sinθ=1.22⋅Hdλ=1.22⋅11000m⋅2⋅10−3m630⋅10−9m=4.23m
**Answer**: D=1.22⋅Hdλ=4.23m.