Answer on Question #47618-Physics-Optics
1. The left end of a long glass rod 5.00cm in diameter has a convex hemispherical surface r=2.50cm in radius. A glass rod (n2=1.6) is immersed in oil (n1=1.45) an object placed to the left on the rod's axis is to be imaged s′=1.20m inside the rod. How far from the left end of the rod must the object be located to form the image?
2. Determine distance and height of the image formed when an object of height h1=20cm and a distance of s1=20cm is placed in front of a concave surface with n2=1.45 that has a r=7.20cm radius. (note: use n1=1.00029)?
Solution
1. Use the equation for refraction at a single surface to relate the image and object distances:
sn1+s′n2=rn2−n1.
Solving for s yields:
s=rn2−n1−s′n2n1=0.0251.6−1.45−1.201.61.45=0.31m=31cm.
2. Use the equation for refraction at a single surface to relate the image and object distances:
s1n1+s2n2=rn2−n1.
Solving for s2 yields:
s2=rn2−n1−s1n1n2=−0.0721.45−1.00029−0.21.000291.45=−13cm.
where the minus sign tells us that the image is 13cm in front of the surface and is virtual.
Find the magnification:
M=−s1s2=−20cm(−13cm)=0.65.
The height of the image is
h2=Mh1=0.65⋅20cm=13cm.
http://www.AssignmentExpert.com/