Answer on Question #47617-Physics-Optics
Determine distance and height of the image formed when an object of height h1=20cm and a distance of s1=20cm is placed in front of a concave surface with n2=1.45 that has a r=7.20cm radius. (We use n1=1.00029 for air)?
Solution
Use the equation for refraction at a single surface to relate the image and object distances:
s1n1+s2n2=rn2−n1.
Solving for s2 yields:
s2=rn2−n1−s1n1n2=−0.0721.45−1.00029−0.21.000291.45=−13 cm.
where the minus sign tells us that the image is 13 cm in front of the surface and is virtual.
Find the magnification:
M=−s1s2=−20cm(−13 cm)=0.65.
The height of the image is
h2=Mh1=0.65⋅20cm=13 cm.
http://www.AssignmentExpert.com/