Answer on Question #46982, Physics, Optics
If the sun is 150 million km away from the earth, how long does it take sunlight to reach the earth
0.5 s
1500 s
45 s
500 s
Solution:
Given:
d=150⋅106 km=150⋅109 m,v=3⋅108 m/s is the speed of light,t=?time=speeddistance
We will divide the distance to the Sun by the speed of light, which will give us the answer in seconds:
t=vd=3⋅108150⋅109=500 s
Answer: 500 s