Question #46972

A camera obscura used by a potrait painter is located 6 m from a child who stands 1 m tall. How tall is her image if the back of the camera obscura is 2 m away?

Expert's answer

Answer on Question #46972, Physics, Optics

A camera obscura used by a potrait painter is located 6 m from a child who stands 1 m tall. How tall is her image if the back of the camera obscura is 2 m away?

Solution:



The triangle formed by the object (the child) and the rays from the child's head and feet going to the pin-hole and the triangle formed by the image and the rays coming from the pin-hole toward the head and feet of the image are similar triangles so the ratios of corresponding sides of these triangles are equal. That is,


d2m=1m6m\frac {d}{2 \mathrm {m}} = \frac {1 \mathrm {m}}{6 \mathrm {m}}


Thus,


d=26=13=0.33md = \frac {2}{6} = \frac {1}{3} = 0.33 \mathrm {m}


Answer: d=0.33md = 0.33\mathrm{m}

https://www.AssignmentExpert.com

Need a fast expert's response?

Submit order

and get a quick answer at the best price

for any assignment or question with DETAILED EXPLANATIONS!

LATEST TUTORIALS
APPROVED BY CLIENTS