Question #43672

If a yellow light with a wavelength of 540nm shines on a double slits cuts 0.01mm apart, determine what angle you should look away from central fringe to see the second order fringe?

Expert's answer

Answer on Question #43672, Physics, Optics

If a yellow light with a wavelength of 540nm540\mathrm{nm} shines on a double slits cuts 0.01mm0.01\mathrm{mm} apart, determine what angle you should look away from central fringe to see the second order fringe?

Solution:



The condition for maximum (bright spot) is


dsinθ=mλd \sin \theta = m \lambda


where m=2m = 2 is order of interference, d=0.01×103md = 0.01 \times 10^{-3} \, \text{m} .

Thus,


sinθ=mλd=25401090.01103=0.108\sin \theta = \frac {m \lambda}{d} = \frac {2 \cdot 5 4 0 \cdot 1 0 ^ {- 9}}{0 . 0 1 \cdot 1 0 ^ {- 3}} = 0. 1 0 8θ=sin1(0.108)=6.2\theta = \sin^ {- 1} (0. 1 0 8) = 6. 2 {}^ {\circ}


Answer: θ=6.2\theta = 6.2{}^{\circ}

Need a fast expert's response?

Submit order

and get a quick answer at the best price

for any assignment or question with DETAILED EXPLANATIONS!

LATEST TUTORIALS
APPROVED BY CLIENTS