Answer on Question #42273-Physics-Optics
Diameter of a plane-convex lens is 6cm . and its thickness at the center is 3mm . What is the focal length of the lens? If the speed of light in the material of lens is 2×108 m/s :-
(1) 30cm (2) 20cm (3) 10cm (4) 40cm
Solution

v=2⋅108sm,c=3⋅108sm,μ=vc=1.5,D=6cm=60mm,R=2D=30mm.
Here we have to find the radius of the surface of the lens. O is the center of the circle. So AC is the chord of the circle. By Pythagoras's theorem
R2=302+(R−3)2→R2=900+R2−6R+9→R=15cm.
By lens makers formula for a plane-convex lens
f1=(μ−1)⋅R1→f=(μ−1)R=1.5−115cm=30cm.
Answer: 30 cm
http://www.AssignmentExpert.com/