Answer on Question #41830, Physics, Optics
Find the position and magnification, m, of the image formed by a concave mirror of focal length 24 cm when an object is placed 40 cm from the mirror given that m is
Solution:
Given:
do=40 cm=0.4 m,
f=24 cm=0.24 m,
m=?
di=?

The equation expresses the quantitative relationship between the object distance (do) , the image distance (di) , and the focal length (f). The equation is stated as follows:
f1=do1+di1
Thus,
di1=f1−do1di1=0.241−0.41=1.67di=1.671=0.6m=60cm
The magnification of the lens is given by:
m=−dodim=−4060=−1.5
A negative sign in the value of the magnification indicates that the image is real.
Answer. di=60cm,m=−1.5
http://www.AssignmentExpert.com/