Question #41823

Find the position and magnification, m, of the image formed by a concave mirror of focal length 24 cm when an object is placed 40 cm from the mirror given that m is V/U

Expert's answer

Answer on Question #41823, Physics, Optics

Find the position and magnification, mm, of the image formed by a concave mirror of focal length 24 cm when an object is placed 40 cm from the mirror given that mm is V/U

Solution:

Given:


u=40 cm,f=24 cm,v=?m=?,\begin{array}{l} u = 40 \text{ cm}, \\ f = 24 \text{ cm}, \\ v = ? \\ m = ?, \\ \end{array}


Mirror formula is the relationship between object distance (u), image distance (v) and focal length.

The mirror formula for a concave mirror is


1f=1v+1u\frac{1}{f} = \frac{1}{v} + \frac{1}{u}


Thus,


1v=1f1u\frac{1}{v} = \frac{1}{f} - \frac{1}{u}1v=124140=160\frac{1}{v} = \frac{1}{24} - \frac{1}{40} = \frac{1}{60}v=60 cmv = 60 \text{ cm}


The magnification of the lens is given by:


m=vum = - \frac{v}{u}m=6040=1.5m = - \frac{60}{40} = -1.5


A negative sign in the value of the magnification indicates that the image is real.

Answer. position of the image v=60v = 60 cm, magnification m=1.5m = -1.5

http://www.AssignmentExpert.com/


Need a fast expert's response?

Submit order

and get a quick answer at the best price

for any assignment or question with DETAILED EXPLANATIONS!

LATEST TUTORIALS
APPROVED BY CLIENTS