Answer on Question #41799, Physics, Optics
An astronomical telescope has a length of 105cm , and its magnification is 6 determine the power of objective and eye piece?
Solution:
Given:
L=105cm
M=6
fo=?
fe=?

Focal length of objective =fo
Focal length of eyepiece =fe
When the final image is at infinity, then magnification is
M=fefo=6
and length of the telescope is
L=fo+fe=105cm
Thus, from first equation
fo=6fe
From second equation
6fe+fe=1057fe=105fe=7105=15cmfo=6⋅1=90cm
The power of a lens is defined as the reciprocal of its focal length in meters.
Thus, the powers of objective and eye piece are
Po=fo1=0.91=1.11d i o p t e r sPe=fe1=0.151=6.67d i o p t e r s
Answer. Po=1.11 diopters, Pe=6.67 diopters.
http://www.AssignmentExpert.com/