Question #41388

Figure shows an equiconvex lens (of refractive index 1.5) in contact with a liquid layer on top of a plane mirror. A small needle with its tip on the principal axis is moved along the axis until its inverted image is found at the position of the needle. The distance of the needle from the lens is measured to be 45 cm. The liquid is removed and the experiment is repeated. The new distance is measured to be 30 cm. What is the refractive index of the liquid ?
http://www.onlinetestseries.in/data/images/common/papers/partners/32/1173/image001.png

Expert's answer

Answer on Question #41388, Physics, Optics

Figure shows an equiconvex lens (of refractive index 1.5) in contact with a liquid layer on top of a plane mirror. A small needle with its tip on the principal axis is moved along the axis until its inverted image is found at the position of the needle. The distance of the needle from the lens is measured to be 45 cm45~\mathrm{cm} . The liquid is removed and the experiment is repeated. The new distance is measured to be 30 cm30~\mathrm{cm} . What is the refractive index of the liquid?


Solution

Focal length of the convex lens, f1=30cmf_{1} = 30 \, \text{cm} .

The liquid acts as a mirror. Focal length of the liquid is f2f_{2} .

Focal length of the system (convex lens + liquid), f=45cmf = 45 \, \text{cm} .

For a pair of optical systems placed in contact, the equivalent focal length is given as:


1f=1f1+1f2f2=ff1f1f=45303045=90cm.\frac {1}{f} = \frac {1}{f _ {1}} + \frac {1}{f _ {2}} \rightarrow f _ {2} = \frac {f \cdot f _ {1}}{f _ {1} - f} = \frac {4 5 \cdot 3 0}{3 0 - 4 5} = - 9 0 c m.


Let the refractive index of the lens be n1n_1 and the radius of curvature of one surface be RR . Hence, the radius of curvature of the other surface is R-R . RR can be obtained using the relation:


1f1=(n11)(1R1(R))R=2f1(n11)=230(1.51)=30cm.\frac {1}{f _ {1}} = (n _ {1} - 1) \left(\frac {1}{R} - \frac {1}{(- R)}\right)\rightarrow R = 2 f _ {1} (n _ {1} - 1) = 2 \cdot 3 0 \cdot (1. 5 - 1) = 3 0 c m.


Let n2n_2 be the refractive index of the liquid.

Radius of curvature of the liquid on the side of the plane mirror is \infty .

Radius of curvature of the liquid on the side of the lens, R=30-R = -30 cm.

The value of n2n_2 can be calculated using the relation:


1f2=(n21)(1(R)1)n2=1Rf2=130(90)=431.33.\frac {1}{f _ {2}} = (n _ {2} - 1) \left(\frac {1}{(- R)} - \frac {1}{\infty}\right)\rightarrow n _ {2} = 1 - \frac {R}{f _ {2}} = 1 - \frac {3 0}{(- 9 0)} = \frac {4}{3} \approx 1. 3 3.


Answer: 1.33.

http://www.AssignmentExpert.com/


Need a fast expert's response?

Submit order

and get a quick answer at the best price

for any assignment or question with DETAILED EXPLANATIONS!

LATEST TUTORIALS
APPROVED BY CLIENTS