Question #39498

The power of a convex lense is 5D.At what distance object should be placed from the lense so that, 2 times larger image is formed.

Expert's answer

Answer on Question#39498, Physics, Optics

The power of a convex lens is 5D. At what distance object should be placed from the lens so that, 2 times larger image is formed.

Solution:



The linear magnification of a thin lens is


M=ffdo=hiho=2M = \frac {f}{f - d _ {o}} = \frac {h _ {i}}{h _ {o}} = 2


where ff is the focal length and d0d_{0} is the distance from the lens to the object.


do=f(M1)Md _ {o} = \frac {f (M - 1)}{M}


The power of a lens is 1/focal length (measured in meters):


P=1f=5DP = \frac {1}{f} = 5 \mathrm {D}


Thus,


f=1D=15=0.2mf = \frac {1}{D} = \frac {1}{5} = 0. 2 \mathrm {m}do=f(M1)M=0.2(21)2=0.1md _ {o} = \frac {f (M - 1)}{M} = \frac {0 . 2 (2 - 1)}{2} = 0. 1 \mathrm {m}


Answer. 0.1m0.1\mathrm{m}

Need a fast expert's response?

Submit order

and get a quick answer at the best price

for any assignment or question with DETAILED EXPLANATIONS!

LATEST TUTORIALS
APPROVED BY CLIENTS