Answer on Question#39363, Physics, Optics
In a medium of refractive index 1.6 and having a convex surface has a point object in it at a distance of 12cm from the pole. The radius of curvature is 6cm . Locate the image as seen from air?
Solution:

In this figure:
C is the center of curvature of the spherical surface
R is the radius of curvature
is the position of the Object
I is the position of the Image
- So is the distance of the object from the surface along the optical axis
- Si is the distance from the surface to the Image
For light rays going from medium 1 (n1) to medium 2 (n2) :
son1+sin2=Rn2−n1
Given: n1=1 , n2=1.6 , R=6cm , si=12cm .
sin2+si′n1=Rn2−n1121.6+si′1=60.6so1=60.6−121.6=−120.4so=−30 cm
Hence the object appears 30 cm deep from the curved side.
Answer. 30 cm