Question #39325

Refractive index of glass is 1.5 the time taken by light to travel a distance of 10 cm of glass is

Expert's answer

Answer on Question #39325, Physics, Optics

Refractive index of glass is 1.5 the time taken by light to travel a distance of 10 cm of glass is

Solution:

The index of refraction (refractive index) is defined as the speed of light in vacuum divided by the speed of light in the medium.


n=cvn = \frac {c}{v}


c = speed of light in vacuum = 3·10⁸ m/s.

Thus, speed of light in glass


v=cn=31081.5=2108 m/sv = \frac {c}{n} = \frac {3 \cdot 10^{8}}{1.5} = 2 \cdot 10^{8} \mathrm{~m/s}


Time taken by light to travel a distance of d=10d = 10 cm is


t=dv=101022108=51010 st = \frac {d}{v} = \frac {10 \cdot 10^{-2}}{2 \cdot 10^{8}} = 5 \cdot 10^{-10} \mathrm{~s}


Answer. t=51010 st = 5 \cdot 10^{-10} \mathrm{~s}

Need a fast expert's response?

Submit order

and get a quick answer at the best price

for any assignment or question with DETAILED EXPLANATIONS!

LATEST TUTORIALS
APPROVED BY CLIENTS